123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

En Faydalı Magnezyum Hangisidir?

Blog

En Faydalı Magnezyum Hangisidir?

Magnezyum vücudumuzda 300’den fazla enzimin aktivasyonu ve fonksiyonu için gereklidir. Enzimler, metabolizma, enerji üretimi, protein sentezi ve diğer birçok temel işlev için gereklidir. Magnezyum, vücutta enerji üretimi için gereklidir. Vücudumuzda kas kasılması ve gevşemesi, magnezyum düzeylerine bağlıdır. Bu nedenle, magnezyum eksikliği kas kramplarına, spazmlara ve zayıf kas fonksiyonuna neden olabilir. Ayrıca magnezyum, kalp kaslarının düzgün çalışması ve ritminin korunması için gereklidir. Magnezyum eksikliği, aritmi (kalp ritim bozuklukları) riskini artırabilir. Magnezyum, sinir sistemi fonksiyonları için önemlidir. Sinir iletimi magnezyum tarafından etkilenir. Magnezyum eksikliği, sinir sistemi bozukluklarına yol açabilir. Magnezyum, kemik sağlığı için önemlidir, kalsiyumun kemiklere yerleştirilmesine yardımcı olur. Magnezyum, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olabilir ve bu da kan basıncını düzenler. Yeterli magnezyum alımı, yüksek tansiyon riskini azaltabilir.

Magnezyum eksikliği, vücudumuzda birçok fonksiyonun aksamasına yol açabilir. Akdeniz diyeti magnezyum ihtiyacımızı karşılamak için en iyi diyet modelidir diyebiliriz. Yine de sağlıklı bir beslenme profiliniz olsa da günlük magnezyum ihtiyacını karşılamada yetersiz kalabilirsiniz. Bu sebeple bazı durumlarda magnezyum takviyelerine ihtiyaç duyabiliyoruz. Magnezyumun birden fazla türü vardır ve her türü farklı fonksiyonlar için faydalı olabilmektedir. Peki hangi magnezyum hangi fonksiyonlara iyi geliyor?

İşte Magnezyum en sık kullanılan türleri ve işlevleri:

1- Magnezyum Sitrat:

Magnezyum Sitrat nedir? Magnezyum Sitrat, magnezyumun sitrik asite bağlanmış formudur. Dünya genelinde magnezyumun en sık kullanılan formudur ve magnezyum eksikliğini tedavi etmekte en etkili türüdür diyebiliriz. Magnezyum Sitrat hangi durumlara iyi gelir?

✓ Magnezyum Sitratın beyin ve bağırsak geçişi daha rahat olduğu için migren ve anksiyete problemlerine iyi gelmektedir. Ayrıca depresyon tedavisinde etkili rolü vardır.

✓ Huzursuz bağırsak sendromu tedavisine yardımcı olur.

✓ Laksatif etki dediğimiz bağırsak hareketlerinin rahatlaması ve hızlanmasına yardımcı olur. Fazla tüketimi ishale yol açabilmektedir. Bu durumda kullanılan magnezyum formu değiştirilmelidir.

✓ Mide asidini nötralize etme yeteneğine sahip olduğu için bazen mide rahatsızlıkları veya asit reflü tedavisinde kullanılır.

2- Magnezyum Glisinat:

Magnezyum Glisinat nedir? Magnezyum Glisinat magnezyumun glisin aminoasidine bağlanmış formudur. Magnezyum Glisinatı diğer formlardan ayıran özelliği diğer magnezyum türlerine göre daha iyi bir biyoyararlanıma sahip olması ve beyin, kaslar ve kalp üzerinde gevşetici etkilerinin olmasıdır. Magnezyum Glisinat hangi durumlara iyi gelir?

✓ Anksiyete semptomlarında iyileştirici özelliği vardır.

✓ Uyku kalitesini artırabilir ve uykusuzlukla savaşmaya yardımcı olan rahatlatıcı bir etkisi vardır.

✓ Sinir iletimini ve kas kasılmasını düzenlemeye yardımcı olabilir. Kas spazmlarını ve kramplarını azaltmaya yardımcı olabilir.

✓ Kalp kasına geçişi ve biyoyararlanımı yüksektir. Tansiyon düşürücü etkileri vardır.

3- Magnezyum Malat

Magnezyum Malat nedir? Magnezyum Malat magnezyumun malik aside bağlanmış formudur. Magnezyum türleri için kaslar üzerinde en etkili olan ve kasları aktive eden formdur. Magnezyum Malatın enerji seviyelerini artırıcı bir etkisi vardır. Kalp hızını artırabilir ve akşamları kullanıldığında uykusuzluğa yol açabilmektedir. Ayrıca bağırsak geçişi düşük olduğu için sindirim sistemi problemlerinde önerilmemektedir.

Magnezyum Malat hangi durumlara iyi gelir?

✓ Kronik yorgunluk ve fibromiyalji tedavisinde etkindir.

✓ Magnezyum eksikliğinde kullanılabilen etkili bir magnezyum formudur.

✓ Kas kasılması ve gevşemesini düzenlemeye yardımcı olabilir.

4- Magnezyum Taurat

Magnezyum Taurat nedir? Magnezyum Taurat magnezyumun taurin aminoasidine bağlanmış formudur.

Magnezyum Taurat hangi durumlara iyi gelir?

✓ Tansiyon düşürücü etkinliği vardır.

✓ Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

5- Magnezyum L-Treonat

Magnezyum L-Treonat nedir? Magnezyum L-Treonat magnezyumun treonik asitle bağlanmış formudur. Beyin geçişi en iyi olan magnezyum formudur.

Magnezyum L-Treonat hangi durumlara iyi gelir?

✓ Nörolojik hastalıklarda iyileştirici etkinliği vardır. Özellikle Alzheimer, unutkanlık, anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılabilir.

✓ Sinir sistemi fonksiyonları için önemlidir ve bu özel form, sinir sistemi sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

✓ Magnezyumun kan-beyin bariyerini daha etkili bir şekilde geçmesini sağlar ve bu nedenle beyin hücrelerine daha fazla magnezyum ulaşmasına yardımcı olur. Bu durum da zihinsel performansı ve bilişsel fonksiyonları artırabileceği ve hafıza işlevini destekleyebileceği anlamına gelir.

6- Magnezyum Oksit

Magnezyum Oksit nedir? Magnezyum Oksit magnezyumun sadece oksitlenmiş halidir ve magnezyumun en ucuz formudur. Magnezyumun ilaç olarak reçete edilebilen türüdür. Kan- beyin bariyer geçişi en düşük magnezyum formu diyebiliriz. Magnezyum Oksit genellikle saşe olarak kullanılır.  Biyoyararlanımı en düşük magnezyum formu olduğu için magnezyum eksikliklerinde kullanılmamaktadır.

Magnezyum L-Treonat hangi durumlara iyi gelir?

✓ Migren tedavisinde hafifletici etkinliği bulunur.

✓ Kabızlık durumunda bağırsak geçişi düşük olduğu için laksatif etki oluşturarak kabızlığı hafifletebilir.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin