123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

El Kurutucular Güvenli mi? Sağlık Üzerindeki Potansiyel Riskler

Blog

El Kurutucular Güvenli mi? Sağlık Üzerindeki Potansiyel Riskler

El kurutucu cihazları, son yıllarda hijyen ve çevresel etki açısından alternatif olarak tercih edilen önemli bir teknolojidir. Bu cihazlar, el yıkama sonrası ellerin hızlı bir şekilde kurumasını sağlamak için tasarlanmıştır. Geleneksel kâğıt havlu kullanımına alternatif olarak sunulan el kurutucuları, birçok avantaj ve dezavantajı beraberinde getirir. Genel tabloya bakıldığında dezavantajları avantajlarını göz ardı etmemize sebep olmaktadır.

Bu cihazların içerisinde her ne kadar küçük bir filtre olsa bile ortamda gezen bakterilerin büyük bir kısmını ısıtıp elinize veren cihazlardır. Bununla ilgili 2021 ve 2018 yılında yapılan iki çalışma var ve yapılan bu çalışmalara göre elini yıkadıktan sonra el kurutucuları ve ellerini peçeteyle kurulayan karşılaştırılmış ve el kurutucuların kullananlar da peçeteyi kullananlara göre 60 kat daha fazla bakteri bulunmuş. Yani siz elinizi yıkadığınızı ve bakterilerden kurtulduğunuzu zannediyorsunuz ama el kurutucuları ortamda bulunan havayı çekip sizin elinize üflüyor ve işte o an ortamda bulunan özellikle E. Çoli ve Salmonella gibi dışkı bakterilerinin size bulaşmasına sebep olabiliyor. Bu cihazlar istediği kadar tuvaletten uzak konuma yerleştirilsinler ortamdaki hava vakumlayıcı cihazlar bu bakterilerin elinize bulaş olmasına sebep olabiliyor.

El kurutucuları, elleri hızlı bir şekilde kuruttukları ve o ortamdaki hava akışından yararlandıkları için mikrop ve bakterilerin yayılma riskini arttırabilir. Bu, özellikle yoğun kullanılan ortamlarda (hastaneler, restoranlar, alışveriş merkezleri vb.) önemli bir sağlık konusu haline gelmektedir.

Kişi steril bir ortamda gerekli temizlik ürünleriyle(el yıkama sabunu vs.) 20 saniye boyunca ellerini temiz bir suyla yıkadığında el yüzeyindeki bakterilerde ciddi miktarda azalma oluyor. Fakat siz bu konuda hassas davranıp el kurutucu makineleri kullanmasanız bile 1-1,5 metre yakınınızdaki bir kişi bu makineyi kullandığında siz de yine tehlike altına girmiş oluyorsunuz.

Peki bu konuda ne gibi bir yaklaşım sergilenmeli sorusunun yanıtı bu cihazların kullanımından olabildiğince uzaklaşmak, gerekirse yanınızda el kurulamak için peçete vs. bulundurmak olabilir.

Doğayı korumak adı altında sağlığa yapılan bu yanlış uygulamalardan olabildiğince kaçınmalıyız. El kurutucu cihazlar, ekonomik ve çevresel etkiyi azaltmak gibi amaçlarla yaygın olarak kullanılsa da kullanım konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,