123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Ritim Holter

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Ritim Holter

Ritim Holter Monitörizasyonu (Holter EKG)

Hastalar tarafından çarpıntı olarak tanımlanan ritm bozuklukları (taşikardi, bradikardi, sık gelen ekstrasistoller) ile ileti kusurlarının (bloklar) yakınmanın görülmediği zamanlarda alınan EKG’lerde tespit edilememesi nedeniyle hastalara ritm Holter dediğimiz bir ufak çanta büyüklüğündeki cihazı takılarak hastanın ritmi 24 saat kaydedilir. Sonra kayıt cihazı hastanede çıkarılarak ritm kayıtları incelenir.

Hastalar bazen ciddi çarpıntı şikayeti hissetmesine rağmen bu çarpıntı anında EKG kaydının alınması her zaman mümkün olmaz. Veya aralıklı olarak ekstra atım şikayeti olan hastalarda muayene anında alınan EKG’lerde bu ekstrasistollere rastlanamaz. Bazı durumlarda da gün içinde veya uykuda hastanın ritim yavaşlaması problemleri olabilir ve hasta bayılabilir. Tüm bu durumlarda yakınmanın olmadığı zamanda alınan EKG kayıtlarının normal olması kişide ritim probleminin olmadığını göstermez ve kardiyolog ritim holter ile hastanın 24,48 veya 72 saatlik ritmini görmek ve monitörize etmek isteyebilir.

Bu tetkik için hastaların gövdesinde belli noktalara elektrodlar yerleştirilir ve bu elektrotlar telefon büyüklüğündeki bir Holter cihazına bağlanır. Bu süreçte hastanın yoğun efor sarfetmemek şartıyla günlük aktivitelerine devam etmesi istenir. Süre bitiminde Holter cihazı hastadan çıkarılır ve bilgisayar programları vasıtasıyla tüm gün içindeki ve uyku esnasındaki ritmi bir kardiyolog tarafından gözden geçirilir. Hastanın çarpıntı hissettiği esnada cihaza ait bir butona basması istenir ve bu butona basma anındaki ritim değerlendirilerek kişinin çarpıntısının nedeni hakkında bilgi edinilir.

Holter EKG; çarpıntı ve bayılma gibi yakınmaları olan hastalarda çarpıntının tipini ve  bayılmanın ritim bozukluğuna bağlı olup olmadığının anlaşılmasında büyük fayda sağlar. Bazen tek bir Holter kaydında hastanın hiçbir şikayeti olmaz. Böyle durumlarda Holter testinin birkaç kez tekrarlanması gerekebilir.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,