123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Bacak Damarı Tıkanıklığı (Periferik Arter Hastalığı)

Periferik Damar Hastalıkları

Bacak Damarı Tıkanıklığı (Periferik Arter Hastalığı)

Bacak Damarı Tıkanıklığı Nedir?

Periferik Arter Hastalığı halk arasında bacak damarlarının tıkanması olarak bilinir ve burada ana sebep genellikle kalp damarlarından aşina olduğumuz aterosklerozdur. Aort damarından çıkıp ayak parmaklarına kadar ulaşan atardamar sistemindeki daralmalar bazen hastanın günlük yaşamını tehdit ederek ciddi yürüme ağrılarına (klaudikasyo) neden olur ve tedavi edilmezlerde ileriki dönemde bacaklarda yara çıkmaya başlar ve gangren gelişir. Uzun süre tedavisiz kalan damarlar nedeniyle hastalarda parmak, ayak ve bacak kayıpları gelişebilir ve ampütasyon dediğimiz bacağın kesilmesi işlemi gerekebilir.

Bu hastalık genellikte erkeklerde daha sık görülür ve en sık sebepleri sigara, hipertansiyon, diyabet ve kolesterol yüksekliğidir.

Bacak Damarı Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bu damarlardaki tıkanıklıklar kendiliğinden iyileşmez ve uzun süreli ilaç tedavisi gerekir. Darlık oranının ciddi olan veya ayak yarası gelişen hastalarda uzun kayıplarını engellemek için operasyon veya balon/stent tedavisi gerekebilir.

Balon/stent yöntemi operasyona bazı durumlarda ilk seçenek ve bazı durumlarda operasyona alternatif olarak düşünülebilir. Bu yöntemde anjiyografik olarak tıkalı veya daralmış bölge tespit edilir ve kılavuz tel ile darlık bölgesi geçilerek balonlama işlemi uygulanır. Mükerrer balonlamaya rağmen istenilen açıklık sağlanamayan ve atar damar akımının kısıtlandığı durumlarda ise stentleme işlemine geçilir.

Bu işlemler genellikle hastalar tarafında iyi tolere edilir ve hasta 1-2 gün sonra taburcu edilir. Tüm girişimsel işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de bazı riskler mevcuttur. İşlem sırasında damar duvarında ayrışma, yırtılma, damar tıkanması gibi durumlar oluşabilir ve genellikle bu tür komplikasyonlar işlem sırasında başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.