123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Koroner BT anjiyografi

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Koroner BT anjiyografi

Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi (Koroner BT/Sanal Anjiyo)

Bilgisayarlı tomografik anjiografi yada BT anjio klasik bilgisayarlı tomografi ile bir damar içi görüntüleme yöntemi olan anjiografiyi birleştirerek vücudumuzdaki damarlar hakkında detaylı bilgi veren bir yöntemdir.

Klasik bir bilgisayarlı tomografide vücudumuzdan kesitsel yada dilimler halinde görüntü alınır. Elde edilen bu görüntüde damarlar dahil tüm organlar, dokular dilimler halindedir. Bu dilimler belirli aralıklar halinde örneğin 1-5 mm aralıklarla kesildiği için bir bölgeyi tam olarak değerlendirirken onlarca dilim elde edilir. Bu görüntüler içinde damarlar çok küçük yapılar şeklinde görülür. Bilgisayar sistemleri elde edilen bu dilimleri birleştirerek üç boyutlu görüntüler elde edilir. Eğer özellikle atardamarlar görüntülenecekse işlem sırasında bir toplardamardan verilen boyanın (kontrast madde) damarlar içindeki akışı takip edilir ve elde edilen dilimler birleştirildikten sonra sadece damarları yada damarlarla örneğin kemikler gibi bir başka dokuyu içerecek şekilde üç boyutlu damar filmi yani anjiografi elde edilir. Eğer inceleme toplardamarlar için yapılıyor ise incelemenin adı BT venografi adı verilir. BT anjio sırasında ilaç koldaki herhangi bir toplardamardan verilirken boya atardamar sistemine karıştığında atardamar filmi yani BT anjiografi elde edilmiş olur. Klasik atardamar anjiografisinde ise filmi çekebilmek için atardamarın içine kateter yerleştirilmelidir. Bu yüzden BT anjioda kateter olmadığı için daha az rahatsızlık verici yada daha az invaziv olarak kabul edilir.

BT anjio damarlardaki daralma, tıkanıklık, anevrizmalar, derin ven trombozu, pulmoner emboli ve diğer damar hastalıklarının tanısında kullanılabilen bir testtir. BT anjiografi ile damarlardaki darlık ve daralmalar manyetik rezonans görüntüleme ve ultrasonografiye göre daha iyi ve detaylı değerlendirilir. Klasik anjiografi yerine kateter gerekmediği için bir çok hastada artık BT anjiografi çekilmektedir. Bu daha az rahatsızlık vererek, damarlar hakkında doğru bilgi veriyor olmasından ötürü BT anjiografi bir tarama testi olarak ta kullanılabilir. BT anjio çekilirken radyasyon vardır, ama inceleme bittikten sonra radyasyon riski yoktur.

Hazırlık

İncelemeden en az 4 saat önceden itibaren aç kalınır. Ancak hastanın kullandığı ilaçlar varsa onları almaya devam eder. İnceleme sırasında giysiler ve takılar dahil metal cisimler çıkarılır. Eğer böbrek, kalp hastalığı, guatr varsa doktor bilgilendirilmelidir. Gebelik yada gebelik şüphesi durumunda bu inceleme yapılmamalıdır.

Riskler

BT anjiyo röntgen ışınları kullanılarak yapılan bir inceleme olduğu için radyasyon riski taşır.

İnceleme esnasında kullanılan kontrast madde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer öncesinde iyot içeren maddelere ya da benzer incelemelerde kullanılan kontrast maddeye bağlı alerjik reaksiyonlar gelişmiş ise bu inceleme yapılmamalıdır. Kontrast madde ayrıca böbreklerle vücuttan atıldığı için böbrek hastalarında böbrekleri daha da bozabilir. Böbrek rahatsızlığı olan hastaların bu inceleme öncesi doktora bilgi vermeleri gereklidir. Kan tahlilleri böbreklerin durumunu gösterip, BT anjionun çekilip çekilemeyeceği konusunda bilgi vericidir.

 Hangi hastalarda BT anjio çekilemez

  • Kontrast maddeye alerji varsa,
  • Böbrek sorunları varsa,
  • Şiddetli şeker hastalığı varsa,
  • Gebelik yada gebelik şüphesi,
  • Aşırı şişman hastalar,
  • Genel durumu ve vücut fonksiyonları çok kötü olan hastalar

Nasıl yapılır?

İnceleme sırasında büyük bir tekerlek şeklinde cihazın içinde ilerleyen bir masaya hasta yatar. Bu arada kol toplardamarlarından birinden kontrast madde (boya) enjekte edilir. Kontrast maddenin enjeksiyonu kolda geçici bir yanma hissi ya da ağrı ve bulantı yapabilir. İnceleme boyunca hasta kıpırdamamalıdır. Teknisyen bazen nefes 10-25 sn lik tutulmasını ister. Maso otomatik olarak cihazın içine girer ve bu arada inceleme yapılacak vücut bölgesinden kesitsel görüntüler çekilir. Daha sonra bilgisayar üçboyutlu görüntüleri elde eder. Tüm inceleme 20-60 dk sürer.

BT anjio sonrasında neler olabilir?

BT anjio sonrasında herhangi bir kısıtlama olmadan günlük hayata hastalar devam edebilirler. Ancak kontrast maddeyi bir an önce atabilmek için bol miktarda su ya da içecek tüketmeleri istenir.

Yan etkiler?

BT anjiografinin en önemli erken yan etkisi kontrast maddeye bağlı alerjik reaksiyonlardır. Bu reaksiyonlar hemen oluşur ve kızarma, kaşıntı nadiren zor nefes alma ve yutma güçlüğü şeklinde ortaya çıkar. Kontrast maddenin damara enjekte edildiği yerden cilt altına kaçak olmuş ise kızarıklık, ağrı ve şişlik olabilir. Kontrast maddenin en önemli yan etkisi özellikle böbrek fonksiyonları hafif bozuk olan hastalarda, böbreklerin daha da kötü hale gelmesidir.

BT anjiografinin yetersizlikleri nelerdir?

  • Aşırı şişman hastalar cihazın içine sığmadığı için inceleme yapılamayabilir.
  • Böbrek hastalarında kontrast madde böbrekleri daha da bozduğu için BT anjio yapılamaz.
  • Kalp yeterli şekilde kanı pompalayamadığında veya damarlarda kan akımı yetersiz olduğunda değerlendirme çok güvenilir olmayabilir.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,