123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Kalp Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Blog,Genel

Kalp Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kalp hastası olan, kalp krizi geçiren,kardiyolojiden tanı alan hastaların kalp sağlığını koruması  için bu 8 besini diyetinize mutlaka eklemelisiniz.İşte o besinler;

1.ZEYTİN YAĞI

Sıvı altın olarak geçen zeytin yağı,sızma ve erken  hasat olmalıdır.Sızma zeytin yağı en faydalı yağ asidi türevlerinden birisidir.Omega-9 yönünden zengin olan zeytin yağı vücutta kötü kolestrolü azaltmakta ,iyi kolestrolü yükseltmektedir.

2.SİRKE

Sirke genellikle  kalp hastaları için önerilmektedir.Sirke tüketmek tıkanmış damarları açmamaktadır fakat damarları korumak için tüketilebilir.Sirke asetik asittir. Sirke evde yapımı kolay olan ve faydaları saymakla bitmeyen bir fermente gıdadır. 

– Kan şekeri regülasyonuna yardımcı olur

– Kötü kolesterolü düşürür

– Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur

– Kilo kaybını kolaylaştırır

– Antikanserojeniktir

– Bağırsak florasında iyileştirici özelliği vardır

– Cilt sağlığına faydaları vardır

– Sirke kalp dostu bir içecektir.

3.YAĞLI BALIKLAR

Haftada 2 gün yağlı balık tüketimi önerilmektedir.En faydalı omega-3 hayvansal omega-3’tür.En faydalı kaynağı ise yağlı balıklardır.

4.YAĞLI TOHUMLAR

Ceviz, fındık, badem , kaju, kinoa,keten tohumu kalp dostu yağlı tohumlar arasında sayılabilmektedir.Yağın tohum aracılığı ile tüketilmesi faydalıdır. Zararlı görülen rafine bitkisel yağlar yerine yağlı tohumlar tercih edilidir.Faydalı yağlar kalp sağlığınızı korur.

5.ORMAN MEYVELERİ

Böğürtlen,ahududu,çilek,,karadut,frambuaz,yaban mersini,aronya meyvesi vb. kırmızı-mor meyveler kalp dostu meyveler arasındadır.Rengi koyulaştıkça orman meyvelerinde antosiyanin içeriği artar,kalp dostudur.Orman meyveleri çok faydalı olarak görülen nitrik oksit kaynaıdır..

6.TURUNCU VE KIRMIZI SEBZELER

Havuç,kırmızı biber ve tatlı patates gibi turuncu ve kırmızı renkli sebzeler kalp dostudur.Beta karoten ve C vitamini içeriği yüksektir ve kompleks nişasta içerirler.

7.BAHARATLAR

Sumak,biberiye,tarçın,zerdeçal gibi baharatlar kalp dostudur.Tarçın kan şekerini düşüren ve güçlü bir anti-diyabetik etkiye sahip olan tarçın, birçok yemek tarifinde kullanılabilen popüler bir baharattır. Nane, aromaterapide uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Birçok çalışma, nane yağının düzensiz bağırsak sendromunda ağrı yönetimini sağladığını ve mide bulantısını iyileştirebildiğini gösteriyor.Zerdeçal, güçlü anti-inflamatuar etkileri olan bir madde olan kurkumin içerir. Kurkumin, oksidatif hasarla savaşmaya ve vücudun kendi antioksidan enzimlerini artırmaya yardımcı olan oldukça güçlü bir antioksidandır.Acı biber, iştahı azaltıcı ve kanser önleyici özelliklere sahip olabilen kapsaisin içerir. Kapsaisin; damarlarda plak oluşumunu azaltır, tansiyon, LDL kolesterol ve trigliserit değerlerini düşürür. Zencefil, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan popüler bir baharattır. Güçlü anti-inflamatuar özelliği sayesinde iltihabı önleyici, ağrı ve mide bulantısını azaltıcı etkilere sahiptir.Biberiye, yüksek oranda E, D, C, B ve K vitaminleri içeren biberiye hem fosfor hem de demirden zengindir. 

8.YEŞİLLİKLER

Yeşil sebzeler,brüksel lahanası, karnabahar,soğan,sarımsak,pırasa,ıspanak,roka,kişniş,maydanoz vb. yeşil renkli sebzeler kalp dostudur. Akdeniz diyetinin temelini oluşturur.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,