123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Hangi Su Sağlıklıdır?

Blog

Hangi Su Sağlıklıdır?

Vücudunuzdaki her hücrelerin düzgün çalışması için suya ihtiyaç vardır. Susuz kalındığında kalp, kan pompalamak için daha fazla çalışır. Bu durum kalbinizin daha hızlı atmasına ve düzensiz kalp atışına neden olur. Bununla birlikte susuzluk kanı kalınlaştırır ve kanın vücuttaki dolaşımını zorlaştırır. Vücudunuzu nemli tutmak, kalbin daha kolay kan pompalamasına yardımcı olmak hem de suyu en iyi kaynaktan tüketmek için musluk suyu, arıtılmış, damıtılmış, alkali su ve kaynak suyunu hadi değerlendirelim.

MUSLUK SUYU

Musluk suyu gibi halka açık içme suyu kaynakları ilgili kurumlar tarafından belirlenen katı sınırlar ile temiz tutulur. Yani musluk suları, mutfaklarımıza gelmeden önce bakterileri, kirleticileri uzaklaştırmak için klorlanır. Fakat musluk suyunun kalitesi doğal kaynaklardan veya insan faaliyetlerinden etkilenip kirlenebilmektedir. Bu nedenle musluk suları nispeten güvenlidir. Bağışıklığı baskılanmış (kanser hastaları, HIV/AIDS gibi) ve kirli sudan hastalanmaya duyarlı olan bireylerin arıtılmış su tüketmesi daha iyi olur. Su kirliliğinin sorun olduğu ülkelerde şişelenmiş veya arıtılmış su tercih edilmesi daha güvenlidir. Su tam olarak arındırılamamış ve suyun kaynağı kirli ise risk teşkil eder.

Firmalar, suyun tadını yumuşatmak ve rengini berraklaştırmak ister ancak bu işlemler suyun mineral içeriğinin azalmasına neden olur. Tüketmekte zorlanılan, tadı daha sert olan sular, minerallerden zengindir sularımızdır. Dünya Sağlık Örgütü sert suların tüketiminin artmasını kalp hastalarının azalması ile ilişkilendirmektedir.

ARITILMIŞ SU

Arıtılmış su, kimyasallar ve diğer kirleticileri gidermek için filtrelenen veya işlenen, yumuşak içimli olan güvenilir sudur. Suda bulunan ağır metaller kurşun, bakır ve E. Coli gibi bakteriler sağlık için son derece zararlıdır. Beyin hasarına, mide ve bağırsak problemlerine neden olabilir. Bununla birlikte klorlu suyun kolorektal kanser de dahil olmak üzere bazı kanser riskini artırdığına dair çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle arıtma işlemi suyun güvenli hale getirilmesinde önemlidir.

Güvenli su sağlıklı su mudur?

Arıtılmış suyun dezavantajları da var. Çünkü filtreleme işlemi esnasında bakteri, mantar, yosun, parazit, kimyasal kirleticiler, bakır ve kurşun gibi metaller uzaklaştırılırken vücudun nem dengesini ve sağlığımıza yarar sağlayan önemli mineraller (florür, kalsiyum, magnezyum gibi) ve elektrolitler azalır. Su tipik bir mineral kaynağı olarak düşünülmese de temel mikro besin öğelerinin alımının azalması sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin; diş çürüklerine, kırığa, kalp rahatsızlığına ve erken doğum gibi problemlere neden olabilir. Florür, diş sağlığını iyileştirmek ve çürümesini azaltmak için bazı ülkelerde içme sularına eklenir. Ancak aşırı florür seviyeleri hem beyin hem de sinir hücreleri için toksik olabilir. Bununla birlikte arıtma sisteminin bakımı düzenli yapılmaz ise filtrelerde biriken kirleticiler (pestisitler, kimyasallar vd.) suya geçebilir. Eğer arıtma su tüketiliyorsa mutlaka cihazın bakımı yapılmalı ve günlük su tüketimi maden suyu ile desteklenmelidir. Aynı zamanda dengeli bir beslenme programı uygulanarak mineral açığı kapatılmalıdır.

DAMITILMIŞ SU

Damıtma, kaynayan suyun buharının toplanması ve tekrar suya dönüştürülmesidir. Damıtılmış su, en saf sudur ancak en sağlıklı su değildir. Çünkü damıtma işlemi ile zararlı kirleticileri uzaklaştırırken sudaki doğal mineraller ve elektrolitlerde uzaklaştırılmış (yaklaşık %99.9) olur. Özellikle magnezyum, florür, kalsiyum gibi mineralleri yeterince vücuda alamamak kırıklara ve erken doğuma neden olup, ağız-diş eti ve kalp sağlığını etkiler.  Damıtılmış su, arıtma su gibi yaygın olmasa da tüketimi tercih edilir ve en çok tıp laboratuvarlarında kullanılmaktadır.

ALKALİ SU

Alkali suların vücudun pH dengesini düzenleyerek yaşlanmayı geciktirdiği ve kronik hastalık riskini azalttığını son zamanlarda çok sık duyuyoruz. Alkali suyun “gerçekten böyle bir etkisi var mı? Alkali suyun çeşme suyundan farkı nedir?” detaylıca değerlendirelim.

Alkali denilmesinin sebebi suyun pH değerinden kaynaklıdır. Sular genellikle 6.5-7.5 pH değerine sahiptir. Arıtılmış suların pH’sı 7’den düşük (asidik) iken, alkali suların pH’sı 7’den  yukarıdır. Alkali sular, çok yüksek miktarlarda tüketilmediği sürece kan pH seviyesini değiştiremez. Hangi su olursa olsun çok yüksek miktarda su tüketimi kandaki sodyumu seyreltip hiponatremiye neden olabilir ve vücuttaki kalsiyumun azalmasına neden olarak kemik sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte alkali suların sağlık üzerinde büyük farklılık oluşturduğuna dair kanıt ise henüz yetersizdir.

KAYNAK SUYU

Vücudun ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan filtrelenmemiş, minerallerden zengin olan su, kaynak suyudur. En kaliteli ve saf su olarak genellikle doğal kaynak suları tercih edilir. Fakat güvenli tüketim için polikarbonat plastik (BPA) ve epoksi reçine içermeyen bir şişede veya cam şişede muhafaza edilmesi gereklidir. Suyu güvenli bir şekilde muhafaza etmek en az suyun içeriği kadar önemlidir. Araştırmalar su şişelerinden sızan BPA nedeniyle kan basıncının, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinin arttığını bildiriyor ! Maruz kalma riskinizi azaltmak için sentetik içermeyen cam damacana kullanın ve cam su şişelerini tercih edin.

Özetle; musluk suyu gözetime tabi en ekonomik seçenek ve minerallerden zengin olsa da kirleticiler nedeniyle sağlığı tehdit eder. Su kalitesi, güvenliği ve sağlıklı tüketim için önerimiz cam şişede muhafaza edilen arıtılmış su veya kaynak suyu tüketimidir. Arıtılmış su alıyor veya evde kendiniz arıtma cihazı kullanıyor iseniz arıtma filtrelerinin temizliğine dikkat edilmeli, ek olarak maden suyu tüketilmelidir.

“Kılavuzlara göre önerilen su miktarı ise erkekler için günde yaklaşık 16 bardak, kadınlar için ise 12 bardaktır.”

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,