123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Damar Tıkanıklığında Mükemmel Test: ABİ Testi

Blog

Damar Tıkanıklığında Mükemmel Test: ABİ Testi

Kalp ve damar hastalıkları günümüzde önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi için kullanılan ABI (Ankle Brachial Index) testi, bacaklardaki kan dolaşımını değerlendirerek damar tıkanıklıklarını göstermede önemli bir rol oynamaktadır.ABI testi ülkemizde her ne kadar çok sık kullanılmasa bile kılavuzlar tarafından bacak damar tıkanıklığının taranmasında önerilen birinci sıradaki testtir.

ABI Testi Nasıl Yapılır?

ABI testi, bacaklardaki kan basıncını ölçerek yapılır. Temel adımları şunlardır: Vücudunuzdaki dört bölgeye aynı anda bağlanan tansiyon benzeri bir manşonla buradaki akımların ölçülmesine dayanır kollarınıza ve bacaklarınıza bu bağlanır. 

1. Basınç Ölçümü: Hasta dinlenirken, kollar ve bacaklardaki kan basıncı ölçülür.

2. Oran Hesaplama: Elde edilen kan basıncı değerleri karşılaştırılarak bir oran hesaplanır. Bu oran, ABI değeri olarak adlandırılır ve bacak arterlerindeki kan akışının durumu hakkında bilgi verir.

3. Sonuçların Değerlendirilmesi: Normalde, bacaklardaki ve kollarla karşılaştırıldığında benzer kan basınçları beklenir.Koldaki tansiyon değerleriniz iyiyken bacaktaki bir bölgedeki tansiyon değerlerinin düşmesi yani oradaki kan akımlarının zayıflaması bu damarların tıkalı olduğunu gösterir. ABI testindeki normal değerler 1 ile 1.20 arasındadır. 1.20 üzerinde ise damarda tıkanıklık olmaksızın sertleşme olduğunu 1’in altında ise tıkanıklık olduğunu gösterir. Yani hem sertleşme hem de tıkanıklığı ayırt edebildiğimiz bir testtir. Bu testle damar yaşını da hesaplayabilmek de mümkün. 

ABI Testinin Önemi

ABI testi, damar tıkanıklığının erken teşhisi ve tedavisinde önemli bir rol oynar. Sağladığı avantajlar şunlardır:

● Risk Değerlendirmesi: Kalp hastalığı riski olan kişilerde önerilen bir testtir. Yüksek risk grubundaki bireyler için erken müdahale şansı sunar.Bu test sayesinde hem sertleşme hem de tıkanıklığı ayırt edilebilir. Bu testle damar yaşını da hesaplayabilmek de mümkün. ABI testi sonrası damarlarınızda bir problem olduğu ortaya çıkarsa o zaman  ultrason MR anjio tomografi ya da standart anjio gibi bir testte bacak damarlarındaki tıkanıklık doğrulanabilir.

● Erken Teşhis: Damar tıkanıklığı belirtileri olmayan bireylerde bile erken aşamada problemleri tespit etmek mümkündür.Eğer ABI testindeki değerlerde problem varsa muhtemelen kalp damar hastalığı, şah damarı hastalığı, hipertansiyon gibi riskler de yüksek demektir.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,