123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Aort Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Periferik Damar Hastalıkları

Aort Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Aort hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Vücutta bulunan neredeyse bütün damarlarda sıkıntılar olabilmektedir. Ancak aort damarında meydana gelen problemler hayati risk meydana getirebilmektedir. Bu rahatsızlıklardan en önemlileri;

  • Aort anevrizması: Anevrizma olan damarda genişleme meydana gelmektedir. Aort anevrizmasında genişleyen damarın yırtılma riski bulunmaktadır. Özellikle aile öykülerinde damar sertliği, şeker yada yüksek kolesterol sorunu olanların bu tip durumların olasılığını takip etmesi gerekmektedir.
  • Aort diseksiyonu: Önemli aort rahatsızlıklarından biri olmaktadır. Aort damarının üç adet katmanı bulunmaktadır. Var olan bu katmanların en iç kısmında olan katmanda meydana gelen yırtılma sonucu kanın bir üst katmana geçerek yol almasına aort diseksiyonu adı verilmektedir. Bu problemin oluşmasında etken risk faktörleri yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon olabilmektedir.

Belirtiler

  • Eğer karın içerisindeki aort damarında genişleme meydana gelirse karın ağrısı önemli belirti olmaktadır.
  • Öksürme,
  • Sık sık nefes darlığı,
  • Ağızdan kan gelmesi,
  • Terleme,
  • Halsizlik görülebilmektedir.

Aort hastalıkları tedavi yolları

Aort hastalıklarının tedavisi sürecinde anjiyo temel olmaktadır. Anjiyo sayesinde problem olan bölgenin tespit edilmesi sağlanmaktadır. Problemin boyutlarına göre stent yerleştirilmektedir. Eğer bölgede ciddi bir diseksiyon bulgusu var ise cerrahi müdahale ile yapay damar yerleştirilmektedir. Problem aort kapağında ise kapak değişimi yapılmaktadır. Kişinin bundan sonraki süreçte beslenmesine çok dikkat etmesi ve alkol, sigara vb. kötü alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,