123sex, xporn, xvideos, vvlx, xhamster, xvideos, pornx, hentai, xnxx, xxx, sex việt, Phim sex,

Tansiyon Holter

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Tansiyon Holter

Tansiyon Holter (Ambulatuvar Kan Basıncı Monitörizasyonu)

Tansiyon değerlerimiz gün içinde değişiklikler gösterebilir. Heyecan, stres, aktivitelerle yükselir, istirahatle düşer. Gün içinde daha yüksek seyreden kan basıncı değerlerimiz uykuda 10-20 birim düşer. Bu değişimler sağlıklı kişilerde de belirli sınırlar içerisinde olabilir.

Bazen poliklinik şartlarında hastanın tansiyonu yüksek iken evde ölçülen değerler normal çıkabilir ve bu durum beyaz önlük hipertansiyonu olarak bilinir. Bazen ise tam tersi olarak hastanın tansiyonu normalde yüksek seyrederken hastanede ölçülen değerler normal çıkabilir ve bu durum maskeli hipertansiyon olarak bilinir. Bazen de kişinin tansiyon takipleri hekime yol göstermekte yetersiz kalabilir ve böyle durumlarda 24 boyunca hastanın tansiyonunun takip edilmesi ciddi tanı kolaylığı sağlar.

Tansiyon Holteri dediğimiz hastaya takılan mobil bir tansiyon aleti yardımıyla kan basıncının daha önceden planladığımız zamanlarda ve sıklıkta tansiyonun ölçülmesi ve cihazın hafızasına kaydedilmesidir. Cihaz takılı iken hastaya normal zamanlardaki günlük aktivitelerine, rutin yaşam tarzına devam etmesi söylenir. Ayrıca hastanın özel bazı şikayetleri olursa bunun zamanını verilen günlük notluğa yazması belirtilir. Daha sonra cihazdaki hastaya ait kan basıncı ölçümleri bilgisayarda okutularak hastanın tansiyonu ve gün içi değişiklikleri tespit edilir.

Tansiyon Holter sadece tansiyon yüksekliği değil aynı zamanda tansiyonda ani düşmeden şüphelendiğimiz bayılma (vazovagal Senkop) durumlarında da yol göstericidir.

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç. Dr. Muhammed Keskin

watches replicas.
Replica Watches US, Submariner, watches Panerai, watches replicas, replica watches, watches replicas, Swiss copy watches, fake patek philippe watches, watches replicas,